Forum
Marked
- Hevarm til Kongsberg Kammerlader
- M.65 Dansk skytteforeningsriffel
- Hylser til 7,5mm Nagant / 9mm Nagant
- Winchester 1886 i kal 45-70
- Antikk revolver
- Tennhetter small pistol og large pistol.
- Ønskes kjøpt: Delesett M1803 jegerrifle
Dagen i dag
26. september 1820
Daniel Boone var en amerikansk pioner og jeger hvis pionervirksomhet gjorde ham til en av de første... Les mer ...
Dagen i går
25. september 1066
Daniel Boone døde
Daniel Boone var en amerikansk pioner og jeger hvis pionervirksomhet gjorde ham til en av de første folkeheltene i USA. Han var født i 1734, og døde på denne dag i 1820.
Boone er mest kjent for sin utforsking og bosetting av det som i dag er den amerikanske staten Kentucky, som på den tiden var bortenfor de vestlige grensene til de tretten koloniene. Til tross for motstand fra indianerne, som opprinnelig hadde Kentucky som sine jaktmarker, stormet Boone i 1775 nedover Wilderness Road via passasjen Cumberland Gap og inn i Kentucky. Der grunnla han Boonesborough, en av de første engelskspråklige bosettingene vest for Appalachene.
Ved slutten av 1800-tallet hadde mer enn 200 000 mennesker inntatt Kentucky ved å følge ruten som var brukt og oppmerket av Boone.
Oljemaleriet under, malt av Chester Harding i 1820, er det eneste portrettet av Daniel Boone som ble laget i hans levetid. Boone, som på dette tidspunktet var 85 år gammel og bare måneder fra sin død, måtte bli støttet opp av en venn mens portretteringen pågikk.
Slaget ved Stamford Bridge
Slaget ved Stamford Bridge fant sted ved landsbyen Stamford Bridge i East Riding of Yorkshire i England. Slaget sto mellom en angelsaksisk hær ledet av kong Harold Godwinson og en invasjonshær under ledelse av den norske kong Harald Hardråde og den angelsaksiske kongens bror Toste Godwinson. Slaget endte med at både Hardråde og Toste ble drept, sammen med store deler av den norske styrken. Kong Harolds seier var imidlertid kortvarig, da han ble selv beseiret og drept av normannerne i slaget ved Hastings mindre enn tre uker senere.
Datoen for slaget, 25. september 1066, er i henhold til den julianske kalenderen som var i bruk i middelalderen. Etter vår tids gregorianske kalender ville slaget ha falt på den 1. oktober 1066. Slaget fant altså sted noe senere på høsten enn datoen 25. september gir inntrykk av.
Chat
Offline
Ingen påloggede.
(Du må være pålogget forumet for å kunne chatte.)
Uthevet artikkel
Dersom du har kuletenger som støper kuler som er for små, så er det mulig å slipe dem opp. Du trenger ikke mer avanserte redskaper enn en drill, finkornet slipepasta, en fil og et par treskruer. I tillegg trenger du fire-fem perfekt støpte kuler som er støpt fra tanga du skal slipe opp. Denne artikkelen forteller deg hvordan du går fram for å slipe opp en kuletang, og tar utgangspunkt i en hulbasetang.
Forstørre en kuletang
Kjøp og salg
Noen enkle annonseregler
På denne siden kan du legge ut private annonser knyttet opp mot antikke våpen, svartkruttskyting og utstyr. Reglene er enkle:
- Annonsen skal være knyttet opp til svartkruttskyting eller antikke våpen.
- Antikke våpen og replikaer av disse skal være modellfestet før 1890.
- Alt som annonseres skal være innenfor norsk lov.
- Annonsørene har selv ansvar for å fjerne annonsene.
- Det er ikke tillatt å lenke til andre salgssteder.
- Det er ikke tillatt å slette en annonse, for så å legge den inn igjen kun for at den skal vises i sidemenyen.
- Annonser der det oppfordres til budgivning er ikke tillatt. Oppgi fast pris! Ny!
Annonser som ikke samsvarer med reglene over blir umiddelbart fjernet. svartkrutt.net tar ikke ansvar for eventuelle tvister om handelen som oppstår mellom kjøper og selger.
Deler til RB Husquerna gevær
Vet ikke om dette er rette plassen å spørre etter plombert rifle i 22 Lr men den begynte jo sin tilværelse som svart krutt patron. Kan bytte i fritt valg av diesett CH4D komplett.8x60Krop, kr 1650.
Kommer inn 8x58RD sett med expander die til 323 kule samt 10,15x61 Jarman sett med hylseholdere. 12,17x44R diesett . For sist ankommenne diesett koster det med pris 1470 kr pr sett +,25% noorsk moms
Har fått tak i 30 stk 8x58RD hylser Betram.
Diiesett i 32/20 1500 kr + har hylser
En kar har spurt etter enten8x56Krop evt 8x60 Krop tipper at det er det sist nevnte
7,5 Nagant ubrukte , 43 Mauser og evt penger. Diesett , kr 7,5mm Nagant 1250 kr43 Mauser 1250 kr .11.15x58R SpanisReformado ..500 kr,. Lee sett 22 Hornet brukt 200 ,11,15x58R Spanish 500 kr .Kommer noen diesett Jarman og 12,17 ,nær påske som må ut, så er det the end .
Har 40 stk 50/70 hylser 20 kr stk.
" 12,17x44R og to 12x42 R randtente patroner selges kr 100 stk.
Telefon: 95417105
E-post: olav.joh@online.no
Antall ganger klikket på: 1469.