Forum

Marked


Dagen i dag

16. mai 1808

Slaget ved Alvøen var et sjøslag som ble utkjempet mellom en engelsk fregatt og en norsk styrke bestående... Les mer ...

Dagen i går

15. mai 1864

Slaget ved New Market


16. mai 1808

Slaget ved Alvøen
Slaget ved Alvøen var et sjøslag som ble utkjempet mellom en engelsk fregatt og en norsk styrke bestående av fire kanonjoller og en kanonsjalupp. Slaget fant sted i Vatlestraumen ved Alvøen like sørvest for Bergen, og var en del av den såkalte Kanonbåtkrigen fra 1807 til 1814 under Napoleonskrigene.

Den britiske fregatten HMS Tartar var på vei inn til Bergen for å uskadeliggjøre eller ta som prise et hollandsk kaperfartøy som hadde søkt inn til Bergen for reparasjon. Om kvelden den 15. mai løp det inn melding til Bergenhus om at en engelsk fregatt var i leden. Om natten/morgenen den 16. mai ble fem norske kanonfartøyer sendt ut for å møte fienden.

Slaget varte i vel en time og endte med at fregatten flyktet nordover ut Hjeltefjorden. Engelskmennene mistet totalt tolv mann, og skipet fikk store materielle skader. Blant de falne var skipssjefen selv. De norske tapene skrev seg til fem mann, i tillegg til flere sårede. Trefningen fikk betydning da en så at små kanonbåter kunne bekjempe større fartøy innenskjærs langs norskekysten.

15. mai 1864


Slaget ved New Market
Slaget ved New Market i Virginia ble utkjempet under den amerikanske borgerkrigen. Under slaget klarte en sammensatt konfødert hær, som blant annet var forsterket av kadetter fra Viriginia Military Institute, å drive general Franz Sigel og hans hær ut av Shenandoah-dalen.


Chat

Offline

Ingen påloggede.

    (Du må være pålogget forumet for å kunne chatte.)


    Uthevet artikkel

      Martini-Henry kaliber .577/.450 - del 2

    • Martini-Henry kaliber .577/.450 - del 2

      Denne artikkelen er fortsettelsen på «Martini-Henry kaliber .577/.450 - del 1». Mens den første artikkelen tok for seg historien bak tar den praktiske bruken. Du får vite mer om kuler, hylser og hva som må til for at du skal få en Martini-Henry rifle til å fungere på skytebanen.

    Kjøp og salg

    Noen enkle annonseregler

    På denne siden kan du legge ut private annonser knyttet opp mot antikke våpen, svartkruttskyting og utstyr. Reglene er enkle:

    • Annonsen skal være knyttet opp til svartkruttskyting eller antikke våpen.
    • Antikke våpen og replikaer av disse skal være modellfestet før 1890.
    • Alt som annonseres skal være innenfor norsk lov.
    • Annonsørene har selv ansvar for å fjerne annonsene.
    • Det er ikke tillatt å lenke til andre salgssteder.
    • Det er ikke tillatt å slette en annonse, for så å legge den inn igjen kun for at den skal vises i sidemenyen.
    • Annonser der det oppfordres til budgivning er ikke tillatt. Oppgi fast pris! Ny!

    Annonser som ikke samsvarer med reglene over blir umiddelbart fjernet. svartkrutt.net tar ikke ansvar for eventuelle tvister om handelen som oppstår mellom kjøper og selger.




    Nr. 5215
    Selges

    Custombyggt mästerverk

    Flintlåsstudsare modell Tatham & Egg, custombyggd av Tilo Dedinski, Germany.
    Green mountain barrel cal.54. Idealisk för 100m men går hål i hål även på 50m.
    Kultång, starter med "ringar" för snabbladdning av kula + lapp medföljer.
    Väldigt sparsamt skjuten, nyskick.
    Säljes endast pga att skytten trappar ner.
    Laddstake.
    Laddata.
    Nypriset börjar på 8000 euro! Specialpris: 5000 euro.
    Licenspliktig.
    Köparen betalar ev fraktavgifter.

    Klikk for å forstørre bildet

    Klikk for å forstørre bildetKlikk for å forstørre bildet
    Navn: Calle
    E-post: calle@wikstedt.eu
    Lagt inn søndag 21. januar 2018 kl. 16:01
    Antall ganger klikket på: 2247.