Forum
Marked
- Kongsberg 12,17x44
- 8mm lebel hylser.
- Luemerke
- Svartkrutt haglpatroner
- Fjeder søges til Smith & Wesson 44-40 DA Frontier
- Johan F. Støckel - Haandskydevaabens bedømmelse. Bind 1–2.
- Gammel pistol
Dagen i dag
15. november 1705
Danmark deltok i slaget ved Zsibó i dagens Romania med 4500 infanterister og 1600 kavalerister under Andreas... Les mer ...
Dagen i går
14. november 1567
Slaget ved Zsibó
Danmark deltok i slaget ved Zsibó i dagens Romania med 4500 infanterister og 1600 kavalerister under Andreas Harboe. Sammen med styrker fra det østerrikske Habsburg-imperiet og Vojvodina-Serbia kjempet de mot en ungarsk hær som ble støttet av en fransk kontingent. Ungarerne stilte med med 15 000 mann og 34 kanoner, mens koalisjonen mønstret rundt 16 500 mann. Ungarerne var derimot dårlig trente. Da danskene og østerrikerne satte inn et kraftig angrep på det ungarske og franske infanteriet klarte sistnevnte å holde stand en stund, men det ungarske kavaleriet klarte ikke å gå til angrep grunnet dårlig lederskap og en gjørmete slagmark. Østerriksk kavaleri klarte derfor å flankere ungarerne, noe som førte til at det ungarske infanteriet måtte trekke seg tilbake. Under retretten ble også det ungarske kavaleriet knust. Etter slaget kjøpte den dansk-østerrikske hæren Transylvania.
Men hva gjorde danske styrker langt nede på kontinentet? De hadde svart på østerrikernes bønn om hjelp etter at kongeriket Ungarn hadde frigjort en del av Ungarn fra Østerrike. I et forsøk på å forhindre at Østerrike ble for mektige bestemte Ludvig 14. av Frankrike å støtte Ungarn.
Maurits av Nassau ble født
Militærstrategen Maurits av Nassau ble født. Han regjerte i Nederlandene fra 1585, og hadde titlene prinsen av Oranien, greve av Nassau og stattholder i Republikken de syv forente Nederlandene fra 1585 og frem til sin død.
Maurits innførte en ny drill- og slagorden for de hollandske styrkene som kjempet mot spanjolene i Flandern og Brabant på begynnelsen av 1600-tallet. Han innførte marsjering som ny militær øvelse og soldatene ble drillet i bruk av våpnene. Drillen medførte at soldaten måtte gjøre ting i en nøye innøvet rekkefølge, og i takt med medsoldatene. Hæren ble også delt inn i mindre enheter som var lettere å kommandere. Fra nå av ble lineærtaktikken vanlig, det vil si at hærene på slagmarken ble stilt opp på geledd, ganske fåtallige i dybden.
Gustav 2. Adolf av Sverige var en av de første som drillet hæren etter Mauritz av Nassaus system, og gjorde stor suksess med den nye taktikken under Tredveårskrigen (1618–1648).

Chat
Offline
Ingen påloggede.
(Du må være pålogget forumet for å kunne chatte.)
Uthevet artikkel

Det er alltid interessant å lese originalberetninger om hvordan gamle svartkruttvåpen ble brukt. Dessverre er det ikke mye slikt stoff å finne på norsk, eller dansk, som var språket i Norge i gamle dager. Norsk Militært Tidsskrift (NMT) er landets eldste fagtidsskrift, og ble etablert så langt tilbake som i 1831. Les hva NMT skrev om forsøkene med spisskuler i kammerlader i årene fra 1849 til 1856.
Forsøk med spisskuler i kammerlader
Kjøp og salg
Noen enkle annonseregler
På denne siden kan du legge ut private annonser knyttet opp mot antikke våpen, svartkruttskyting og utstyr. Reglene er enkle:
- Annonsen skal være knyttet opp til svartkruttskyting eller antikke våpen.
- Antikke våpen og replikaer av disse skal være modellfestet før 1890.
- Alt som annonseres skal være innenfor norsk lov.
- Annonsørene har selv ansvar for å fjerne annonsene.
- Det er ikke tillatt å lenke til andre salgssteder.
- Det er ikke tillatt å slette en annonse, for så å legge den inn igjen kun for at den skal vises i sidemenyen.
- Annonser der det oppfordres til budgivning er ikke tillatt. Oppgi fast pris! Ny!
Annonser som ikke samsvarer med reglene over blir umiddelbart fjernet. svartkrutt.net tar ikke ansvar for eventuelle tvister om handelen som oppstår mellom kjøper og selger.
Henry 1860
Ønsker og kjøpe en Henry 1860, replika. i kaliber 44-40. Har en Uberti 1873 rifle i cal 357 for eventuelt bytte pluss flere svartkrutt riflerTelefon: 90115345
E-post: blgas@online.no
Antall ganger klikket på: 283.
